Wielkanoc – Święta ruchome

Kalendarz był bardzo dawno ułożony i ze względu na występowanie roków przestępnych niektóre święta są świętami ruchomymi. Jednym ze świąt ruchomych jest właśnie Niedziela Wielkanocna. Jest to bardzo istotny moment, bo wówczas zaczyna się Wielki Tydzień, następuje Wielki Czwartek, Wielki Piątek, a także Wielka Sobota aż wreszcie Wielka Niedziela. Wielka Niedziela nazywana jest także Kwietnią … „Wielkanoc – Święta ruchome”

Read More

Pamiątki po wydarzeniach…

Tradycja świętowania jest bardzo stara. Terminy i daty świat ustalono już dawno temu, do dziś regularnie obchodzone są wszystkie święta. Przygotowana do świąt trwają, warto zatem, aby przebiegały one w miłej i serdecznej atmosferze. To dzięki temu obchodzić tradycję w naprawdę wyjątkowy sposób. Jest wiele pamiątek po wydarzeniach ze wczesnych okresów chrześcijaństwa. Między innymi są … „Pamiątki po wydarzeniach…”

Read More

Zwyczaje wielkanocne

Do jednych z bardziej popularnych tradycji i zwyczajów wielkanocnych jest właśnie strojenie i szykowanie palm wielkanocnych. Palmy miały od zawsze wielkie znaczenie, tym bardziej, że prezentują się one w naprawdę niezwykły sposób. W Polsce zwyczaj ten jest bardzo celebrowany przede wszystkim na Kurpiach, w parafiach takich, jak Lipniki a także w Nysie oraz w Małopolsce, … „Zwyczaje wielkanocne”

Read More

Procesje na święta

Jednymi z ciekawszych sposobów obchodzenia świąt są procesje. Od zawsze procesje były bardzo popularne a także uczestniczyło w nich bardzo wiele osób. Równie ciekawe i bardzo popularne były procesje na Niedziele Palmową, podczas których prezentowano mix bardzo ciekawych i kolorowych palm. Tradycją, którą celebrowano była właśnie tradycja procesji z Jezuskiem Palmowym. Warto zaznaczyć, że tradycja … „Procesje na święta”

Read More

Polska Tradycja Wielkanocna

Polska tradycja spędzania Wielkanocy jest bardzo popularna. To najważniejsze święta, które obchodzono, a których tradycja jest wielowiekowa. Warto zatem ją poznać oraz kultywować, tym bardziej, że Wielkanoc jest naprawdę niezwykłym dniem i okresem. W Polsce okres ten nazywa się Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania a także Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego a także I Niedzielą Wielkanocną. Warto zaznaczyć, … „Polska Tradycja Wielkanocna”

Read More

Jak obchodzić Wielkanoc?

Wielkanoc powinna być obchodzona zgodnie z tradycją. Sposoby jej obchodzenia przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Warto zatem, aby Wielkanoc obchodzona była zgodnie z rytuałem i tradycją. Z tym jednym z najważniejszych świąt związanych jest wiele zwyczajów i obyczajów ludowych, takich jak malowanie pisanek, na bardzo różne kolory i wzory, a także zanoszenie do Kościoła … „Jak obchodzić Wielkanoc?”

Read More